MOOT COURT ТАКМИЧЕЊЕ

111new111АКТУЕЛНО ДОКУМЕНТА АРХИВА ОБЛАСТИ

Екипе студената Правног факултета у Нишу од 2003. године редовно учествују на националном „moot court“ из области међународног хуманитарног права. „Moot court“ такмичење представља симуловано суђење где студенти добијају случај са измишљеним чињеничним стањем које је везано за оружани сукоб и њихов задатак је да применом међународног хуманитарног права (ратног права) реше тај случај. При томе студенти могу играти разне улоге (на пример, правни саветници, преговарачи, делегати Међународног комитета Црвеног крста, судије, тужиоци и сл). Екипе се састоје од три студента и тренера који се стара о припреми екипе. Такмичење се одвија у више кругова кроз које пролазе све екипе, а две најбоље екипе се квалификују у финале. Екипе на такмичењу оцењује стручни жири састављен од експерата из области међународног хуманитарног права.

На претходним такмичењима екипе Правног факултета у Нишу показале су запажене резултате.  На такмичењу које је 2005. године одржано на Правном факултету у Београду екипа нашег Факултета је освојила прво место. У победничкој екипи су наступили Тамара Ђурђић, Душан Павловић и Борко Милошевић, а за припрему екипе је биo задужен мр Небојша Раичевић. Поменута екипа је 2006. године наступила на светском такмичењу из међународног хуманитарног права (Jean Pictet competition). Прошле године екипа Правног факултета у Нишу (Сања Ђорђевић, Анђелија Адамовић, Иван Илић и Јована Вучковић - тренер) је победила на националном такмичењу одржаном на Правном факултету у Новом Саду. Захваљујући тој победи и добрим резултатима на конкурсу, екипа Правног факултета у Нишу ће и ове године учествовати на Jean Pictet такмичењу које се одржава у Швајцарској. Као и ранијих година екипу припрема асистент мр Небојша Раичевић.

Победници такмичења из 2005. године      Победници такмичења из 2007. године