Одржано предавање „Прилагођавање, транспозиција и супституција у међународном приватном праву“

 
На позив проф. Мирка Живковића, у понедељак, 28. априла 2014. године, др Славко Ђорђевић, доцент Правног факултета у Крагујевцу и члан Радне групе Министарства правде Републике Србије за израду Нацрта новог ЗМПП-а, одржао је предавање на нашем факултету. Тема предавања је била „Прилагођавање, транспозиција и супституција у међународном приватном праву“. Ове три установе међународног приватног права су, како доц. Ђорђевић сматра, terra incognita за правне практичаре у Србији, а осим тога, о њима се мало писало у домаћој доктрини. Стога је било право задовољство чути нове идеје које је доц. Ђорђевић изнео, будући да је значајан део своје досадашње универзитетске каријере посветио управо овим проблемима. Наиме, његова докторска дисертација, коју је 2010. године одбранио на Правном факултету у Београду (ментор проф. др Гашо Кнежевић), била је посвећена наведеним установама .

У току излагања, доц. Славко Ђорђевић је најпре указао на историјски развој ових установа а потом, и на практичне проблеме чијем су решавању оне намењене, објашњавајући их занимљивим, конкретним примерима. При томе, он сматра да свака од њих представља посебну установу, што се разликује од преовлађујућег става у домаћој доктрини међународног приватног права и гледишта појединих аутора у иностраној литератури.
 
 
Такође је објаснио да до кумулативне примене различитих права на исти правни однос (или његове различите аспекте) може доћи не само услед различитих колизионих норми којима се он уређује, већ и на основу норми о међународној надлежности.
 

На крају свог предавања, доц. Славко Ђорђевић је изнео оригиналне идеје о практичном решавању ових проблема. Наиме, наше судије немају посебно овлашћење законодавца да мењају колизионе норме или да стварају материјалноправна решења како би исправили контрадикторан или неправичан резултат примене више права на исти однос. Међутим, упркос непостојању изричите законске одредбе, доц. Ђорђевић закључује да овакво овлашћење генерално проистиче из самог Устава Републике Србије, на основу принципа владавине права (члан 3 Устава), принципа једнакости (члан 21 Устава) и принципа директне применљивости норми о људским и мањинским правима (члан 18 Устава).

Љубазношћу доц. др Славка Ђорђевића, презентацију његовог предавања можете преузети овде.